Victor Negrescu despre susținerea României la Schengen:” Facem pași, însă suntem în continuare prudenți”

HomePolitică

Victor Negrescu despre susținerea României la Schengen:” Facem pași, însă suntem în continuare prudenți”

Europarlamentarul Victor Negrescu a povestit pentru GÂNDUL cum au decurs discuțiile dintre premierul Marcel Ciolacu și oficialii germani, în

”Vă doresc să sărbătoriți această zi cu bucurie și recunoștință, alături de cei dragi”
Premierul Marcel Ciolacu le va cere miniștrilor Cătălin Predoiu și Luminița Odobescu un plan extins pentru a schimba veto-ul Austriei la Schengen
A.I. nu e răspunsul la toate problemele

Europarlamentarul Victor Negrescu a povestit pentru GÂNDUL cum au decurs discuțiile dintre premierul Marcel Ciolacu și oficialii germani, în cadrul delegației de la Berlin. ”Olaf Schoz, în declarația sa de presă s-a angajat să se implice personal în aceste demersuri, în încercarea noastră comună de a convinge guvernul din Austria să-și schimbe poziția vizavi de acest subiect” susține acesta. Deși semnalul oferit României de cancelarul german este unul pozitiv, europarlamentarul care a făcut parte din delegația premierului îndeamnă totuși la prudență în ceea ce privește o posibilă viitoare aderare. ”Facem pași, însă suntem în continuare prudenți în a ne asuma o dată anume”, a menționat Negrescu.

În urma discuțiilor cu oficialii germani, printre care și cancelarul Olaf Scholz, avute de premierul Marcel Ciolacu, europarlamentarul Victor Negrescu în calitate de membru al delegației a povestit pentru GÂNDUL cât de aproape, sau…

Citeşte mai mult