Forțele iraniene IRGC au sechestrat două petroliere sub pavilion Panama în Golful Persic

HomeExterne

Forțele iraniene IRGC au sechestrat două petroliere sub pavilion Panama în Golful Persic

Navele transportau 1,5 milioane de litri de combustibil de contrabandă, a declarat comandantul adjunct al Marinei IRGC, Mohammad Sharif Shirali.

Un cadet al Forţei de Autoapărare din Japonia și-a ucis doi colegi în timpul unui antrenament
O nouă dezinformare marca Moscova: De ce pune Rusia pe spatele Chișinăului atacul de pe aeroport
FSB-ul lui Putin, moștenitorul KGB, are o divizie specială care se ocupă cu destabilizarea Europei

Navele transportau 1,5 milioane de litri de combustibil de contrabandă, a declarat comandantul adjunct al Marinei IRGC, Mohammad Sharif Shirali.

Vas petrolier. Shutterstock

Forțele navale ale Corpului Gărzii Revoluționare Islamice (IRGC, unitățile de elită ale Forțelor Armate iraniene) au reținut două petroliere care arborează pavilionul Panama în Golful Persic.

După cum a afirmat comandantul adjunct al Marinei IRGC, Mohammad Sharif Shirali, citat de agenția Fars, tancurile petroliere transportau 1,5 milioane de litri de combustibil de contrabandă. În total, pe nave erau 37 de membri ai echipajului din diferite țări, a menționat Shirali.

În luna mai a acestui an, un incident similar a avut loc când forțele IRGC au capturat petrolierul Niovi, sub pavilion Panama, în strâmtoarea Ormuz. 

Departamentul american al Apărării a acuzat partea iraniană că a confiscat nava. Potrivit departamentului, tancul a pornit din Dubai spre portul…

Citeşte mai mult