Consumul excesiv de mezeluri crește riscul de demență

HomeSănătate

Consumul excesiv de mezeluri crește riscul de demență

Potrivit unui studiu efectuat pe parcursul a 10 ani, cu 130.000 de profesioniști, mezelurile cresc riscul de demență cu 14%.  Fanii sandvișuri

Premieră medicală. Pacient diagnosticat cu Parkinson a primit un implant în coloana vertebrală
Câte beri putem bea zilnic
Explozie de cazuri de INFECȚII respiratorii. Spitalele, inclusiv cele de pediatrie, nu mai fac față numărului mare de pacienți

Potrivit unui studiu efectuat pe parcursul a 10 ani, cu 130.000 de profesioniști, mezelurile cresc riscul de demență cu 14%.  Fanii sandvișurilor și al platourilor cu mezeluri nu ar trebui să se îngrijoreze prea tare, în cazul în care consumă moderat.

Dar carnea roșie procesată, consumată excesiv, poate îmbolnăvi creierul, potrivit studiilor medicale efectuate de Harvard, bazate pe observarea a 130,000 de profesioniști în domeniu, vreme de 10 ani.

Carnea roșie procesată, consumată excesiv, poate dăuna creierului

Potrivit studiului, este suficient să consumi două porții de carne roșie procesată săptămânal pentru a confrunta un risc crescut al problemelor neurologice.  Studiul nu are nicio legătură cu carnea roșie neprocesată, adică cotletele și friptura. Specialiștii susțin că pot fi consumate, fără probleme.

Se referă la mezeluri din carne procesată, precum crenvurști, pateu, parizer, salam și șuncă. Nutriționiștii…

Citeşte mai mult