„Ce ne răcorește pe noi, încălzește Pământul”

HomeSănătate

„Ce ne răcorește pe noi, încălzește Pământul”

Un post pub

Alexandru Rafila, ministrul Sănătății: „Unele cadre medicale au o lipsă de empatie pentru semenii noștri”
Riscul de a face diabet, redus de un banal obicei. E atât de simplu să faci asta!
Un reputat medic neurolog dezvăluie ce produs refuză să consume. „Nu oferă absolut nimic valoros”

Un post public de radio și televiziune german derulează o campanie împotriva aparatelor de aer condiționat.

În timp ce valul de căldură extremă face victime numeroase în Europa de Vest, ARD a afișat un infografic intitulat „Aparatele de aer condiționat: ce ne răcorește pe noi, încălzește Pământul!”.

Infograficul susține că utilizarea aparatelor de aer condiționat ar putea duce la creșterea temperaturilor globale cu încă 0,05 grade Celsius până în 2050, în condițiile în care consumul de electricitate la nivel național este bazat pe combustibili fosili.

Potrivit Deutsche Welle, în Germania, numai 6% din gospodării au aparate de răcire. Totuși, cererea de aparate de aer condiționat a crescut cu 75% din 2019 până în 2024.

Multe case și apartamente din Germania au fost proiectate pentru a menține…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: