Vladimir Putin a participat la slujba de Înviere în Catedrala din Moscova

HomePolitică

Vladimir Putin a participat la slujba de Înviere în Catedrala din Moscova

Președintele Vladimir Putin a participat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la slujba de Paște organizată de Biserica Ortodoxă Rusă. Îmbră

”Eduard Hellvig ar fi un candidat puternic la preşedinţia României”
Sunt mici ajustări care trebuie făcute pentru cererea de plată nr. 3 din PNRR
Protestele transportatorilor și fermierilor, politizate. Mihai Tudose, șeful campaniei PSD, acuză: „Profită Șoșoacă și AUR”

Președintele Vladimir Putin a participat, în noaptea de sâmbătă spre duminică, la slujba de Paște organizată de Biserica Ortodoxă Rusă.

Îmbrăcat într-un costum închis la culoare, cămașă albă și cravată mov închis, liderul de la Kremlin a asistat la slujba din Catedrala Hristos Mântuitorul din Moscova, ținând în mână o lumânare roșie aprinsă, conform imaginilor live transmise din timpul slujbei de la miezul nopții.

Liderul rus și-a făcut cruce de mai multe ori în timpul ceremoniei, cunoscută sub numele de Divina Liturghie. Când patriarhul Kirill a anunțat „Hristos a înviat”, Putin s-a alăturat celorlalți membri ai congregației cu răspunsul „Adevărat a înviat”.

„Minunata și mult iubita sărbătoare de Paște umple inimile credincioșilor de speranță, inspiră gânduri bune și fapte bune și servește la promovarea unor idealuri și valori morale puternice în societate. În această sărbătoare de primăvară, cu un…

Citeşte mai mult