„Mai mult de jumătate din populația globului are deficit”

HomeSănătate

„Mai mult de jumătate din populația globului are deficit”

Odată cu venirea toamnei, zilele devin mai scurte, iar nopțile mai lungi și mai friguroase. Este sezonul în care oamenii încep să aibă deficit

„Ne dorim să putem să finalizăm proiectele majore de investiţii în acest interval 2025-2028”
Fructul care sprijină activitatea creierului și curăță celulele nervoase. Medicul Vlad Ciurea: „Este formidabil”
O boală necruţătoare care îi afecta doar pe vârstnici lovește acum tot mai mulţi tineri și e greu de descoperit în stadiu precoce

Odată cu venirea toamnei, zilele devin mai scurte, iar nopțile mai lungi și mai friguroase. Este sezonul în care oamenii încep să aibă deficit de vitamina D și de magneziu. 

Potrivit medicului Mihaela Bilic, mai mult de jumătate din populația globului are deficit de vitamina D.

„Până acum se știa că expunerea insuficientă la razele soarelui provoacă această carență. Studiile recente au scos la iveală un alt aspect: vitamina D nu este folosită optim dacă nivelul de magneziu este scăzut”.

Medicul atrage atenția că alimentația modernă nu este suficientă:

„Degeaba luăm suplimente, riscăm ca vit. D să fie stocată în organism, în loc să fie folosită eficient. Aportul optim de magneziu este de 420mg/zi pentru bărbați și 320mg/zi pentru femei. Din păcate alimentația modernă nu acoperă nici jumătate din doza recomandată, prin urmare puțina vitamină D care circulă în sânge va fi incomplet utilizată fără magneziu”.

Mihaela…

Citeşte mai mult