Tot mai mulți elevi și studenți o consumă în perioada examenelor

HomeSănătate

Tot mai mulți elevi și studenți o consumă în perioada examenelor

Este o perioadă de stres pentru mulți tineri: elevii de gimnaziu și de liceu au teze de trecut, cei de clasa a 12-a vor avea de susținu

„Are ca obiectiv creşterea speranţei de viață”
Tot mai mulți copii înțepați de țânțari ajung la SPITAL
Donald Trump semnează Legea „Lapte integral pentru copii sănătoși”. Ce a discutat cu copiii în Biroul Oval și cu laptele pe masă

Este o perioadă de stres pentru mulți tineri: elevii de gimnaziu și de liceu au teze de trecut, cei de clasa a 12-a vor avea de susținut probele scrise la Bacalaureat, iar studenții din facultăți vin cu emoții la sesiunile de examene scrise și orale. 

Crezând că vor învăța o cantitate mai mare de informații, elevii și studenții ajung să consume băuturi energizante în exces. Starea de bine inițială îi fac pe unii tineri să solicite ajutorul medicului, ajungând la insomnii, nervozitate, palpitații și hipertensiune arterială, chiar cazuri de morți subite după consumul exagerat de băuturi energizante, a spus Raluca Modoranu, psihiatru.

Consumul excesiv de băuturi energizante poate duce la stop cardiac și deces, potrivit Știrile PRO TV.

O tânără studentă de la Facultatea de Drept a băut constant 2-3 litri de energizant în doar 24 ore, iar acum a solicitat ajutorul medicilor.

Întrebată ce stare i-a dat băutura energizantă, ea a…

Citeşte mai mult