„Sper să scăpăm doar cu 2 miliarde de euro, în rate, în cazul Roșia Montană”.

HomePolitică

„Sper să scăpăm doar cu 2 miliarde de euro, în rate, în cazul Roșia Montană”.

Economistul Adrian Negrescu, invitatul lui Bogdan Pavel în ediția specială de vineri seara a GÂNDUL EXCLUSIV, ediție în care a fost discutată p

„Normalitatea se CÂȘTIGĂ și se păstrează cu sacrificii și foarte multă muncă”
Marcel Ciolacu „l-a faultat” pe liderul USR, Cătălin Drulă: „Mi se pare așa mic de câteodată nici nu îmi vine să răspund”
”O primă listă de produse alimentare de bază a fost înaintată

Economistul Adrian Negrescu, invitatul lui Bogdan Pavel în ediția specială de vineri seara a GÂNDUL EXCLUSIV, ediție în care a fost discutată problema verdictului Curții de Arbitraj în dosarul „Roșia Montană”.

Sper să plătim doar două miliarde de euro, afirmă optimist Adrian Negrescu în cazul Roșia Montană. Și cu puțină înțelegere, în rate. În felul în care arată deficitul bugetar, va fi  dificil. În viitor trebuie să fim mai atenți în contractele comerciale. Sper ca România să nu fie în situația să ajungă executată silit de către avocații de Washington, adică să nu pună mâna pe niște posesiuni ale Statului Român. Ar fi o situație extrem de umilitoare, punctează Negrescu.

Acum, totul ține de negociere și de experți care să reprezinte onest interesele României. Dar în acest caz au fost foarte, foarte mulți oameni care au acționat la limita legii în acest dosar, punctează economistul.

Citiți și: Asteptăm decizia…

Citeşte mai mult