Românii merită să fie în Schengen! Florin Cârciu, DRP, transmite acest mesaj autorităților austriece, de pe scena Operei din Viena

HomePolitică

Românii merită să fie în Schengen! Florin Cârciu, DRP, transmite acest mesaj autorităților austriece, de pe scena Operei din Viena

Șeful Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP), Florin Cârciu, a făcut apel la un efort comun al tuturor românilor din afara țării pent

PNL și PSD au boicotat ședința extraordinară CGMB
”Capitala României s-a întors în timp sub bagheta așa-zisului salvator”
Ministrul Bogdan Ivan te scapă de DOSARUL CU ȘINĂ! 20 milioane de euro ca să aflăm instant când ne expiră actele

Șeful Departamentului pentru Românii de Pretutindeni (DRP), Florin Cârciu, a făcut apel la un efort comun al tuturor românilor din afara țării pentru a sprijini aderarea României la Schengen.

Secretarul de stat a transmis acest mesaj românilor, dar și autorităților austriece, de pe scena Filarmonicii din Viena, la concertul omagial dedicat compozitorului Ciprian Porumbescu, „Crai nou”, organizat de Opera Națională București, în parteneriat cu DRP.

Prezent la Gândul Exclusiv, Florin Cârciu a explicat gestul de a aduce în discuție subiectul Schengen, la Viena.

Acest eveniment, de o asemenea anvergură, la Viena, într-o asemenea sală, cu întreaga Operă Română prezentă acolo, cred că este unul dintre pașii decisivi spre Schengen”, a spus Florin Cârciu, într-un interviu la GÂNDUL EXCLUSIV.

”Locul nostru este în Schengen”, a subliniat șeful DRP. Dar, pentru asta, trebuie ca noi „să știm că suntem cei mai buni, să recunoaștem acest lucru…

Citeşte mai mult