Polițiști găsiţi vinovați pentru uciderea a 17 migranți la granița dintre Mexic și SUA. Victimele au fost împușcate și arse

HomeExterne

Polițiști găsiţi vinovați pentru uciderea a 17 migranți la granița dintre Mexic și SUA. Victimele au fost împușcate și arse

Mai mulți ofiţeri de poliţie au fost găsiţi vinovaţi joi de uciderea în 2021 a 17 migranţi din America Centrală, care au fost împuşcaţi şi apoi arşi l

LIVE TEXT | Război în Ucraina. Rusia amenință Danemarca. Inspecția a SUA la armele pe care le-a trimis în Ucraina
Statele Unite transferă, în premieră, averile confiscate de la oligarhi ruși, pentru reconstrucția Ucrainei
Hezbollah amenință că va porni războiul împotriva unui stat UE dacă acesta va permite Israelului să-i folosească bazele

Mai mulți ofiţeri de poliţie au fost găsiţi vinovaţi joi de uciderea în 2021 a 17 migranţi din America Centrală, care au fost împuşcaţi şi apoi arşi la graniţa cu Statele Unite, a anunţat procuratura statului Tamaulipas din Mexic, relatează AFP.

Migranți la granița dintre Mexic și SUA FOTO Shutterstock

Procuratura a obţinut condamnarea a 11 poliţişti pentru omor, iar un altul a fost condamnat pentru abuz în serviciu, se arată într-un comunicat.

După un proces care a durat peste trei luni, judecătorul Patricio Lugo Jaramillo a adunat suficiente probe împotriva foştilor poliţişti, ale căror condamnări, care vor fi pronunţate în zilele următoare, ar putea ajunge până la 50 de ani de închisoare.

La 23 ianuarie 2021, procuratura din Tamaulipas a anunţat descoperirea într-o camionetă incendiată a rămăşiţelor carbonizate a 19 persoane, dintre care majoritatea erau migranţi din Guatemala care încercau să intre ilegal…

Citeşte mai mult