Iohannis și Ciolacu sărbătoresc Ziua Independenței Statelor Unite

HomePolitică

Iohannis și Ciolacu sărbătoresc Ziua Independenței Statelor Unite

A fost petrecere pe o ploaie mocănească, de toamnă, la Ambasada SUA.   Ambasadorul Kathleen Kavalec și-a întâmpinat oaspeții de ziua Statelor

George Simion și-a lansat candidatura la prezidențiale. Prima misiune a europarlamentarilor săi: „Nici un vot pentru Ursula von der Leyen”
Miniștrii propuși în Guvernul Ciolacu, audiați miercuri în Parlament
Marcel Ciolacu despre George Simion: „Nu cred că Simion merită să fie în turul 2 pentru cea mai înaltă funcție în statul român”

A fost petrecere pe o ploaie mocănească, de toamnă, la Ambasada SUA.  

Ambasadorul Kathleen Kavalec și-a întâmpinat oaspeții de ziua Statelor Unite cu mesaje în română, engleză și spaniolă, a doua limbă vorbită în orașul său natal, San Diego. Recepția în stil californian a fost încurcată de vreme. Pe Marcel Ciolacu nu l-a deranjat ploaia, pentru că „aduce bogăție, atât pentru România cât și pentru Statele Unite”, a spus premierul. Pe peluză, sub umbrele, au ascultat discursurile președintele Senatului, Nicolae Ciucă, mai mulți miniștri, fostul președinte Emil Constantinescu și alte oficialități. După partea solemnă a recepției, invitații au gustat mâncare mexicană, pe fundalul muzicii mariachi.

Toți cei trei vorbitori și-au intersectat discursurile într-un punct important: parteneriatul strategic dintre SUA și România. Valorile democratice se află în inima parteneriatului nostru strategic, puternic și durabil, a…

Citeşte mai mult