Astăzi asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația

HomePolitică

Astăzi asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația

Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat, luni, după suspendarea grevei profesorilor, că „astăzi asistăm la o victorie a celor care au sus

Alfred SIMONIS candidează pentru CJ TIMIȘ /Ce sens are să fii primul om în Stat, dacă nu poți să-ți duci copilul la SPITAL….
Austria, în fine, şi-a schimbat poziţia în privinţa aderării României la Schengen. Urmează ”un teren al discuţiilor tehnice”
”Nu putem continua să luăm, la nesfârșit, resursele armatelor noastre”

Ministrul Educației, Ligia Deca, a declarat, luni, după suspendarea grevei profesorilor, că „astăzi asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația”.

Profesorii au decis, luni, să accepte cea mai recentă ofertă a guvernului și au decis să suspende greva, care a ținut închise școlile din România, timp de aproape patru săptămâni.

„Asistăm la o victorie a celor care au susținut Educația. Azi, guvernul României a adoptat două ordonanțe de urgență, care oferă garanțiile cerute de reprezentanții cadrelor didactice, pentru a avea încredere că rolul lor va fi recunoscut, atât prin Legea salarizării unitare, cât și prin reformelor ce survin în contextul adoptării de către Parlament a noilor Legi ale Educației.

Avem toate elementele de care avem nevoie: avem susținerea societății, avem un pachet nou de legi, avem o finanțare fără precedent, care, pe lângă investițiile în infrastructură, pune respectul pentru profesia…

Citeşte mai mult