Trei alpinişti olandezi au fost găsiţi morți lângă un gheţar, în Elveţia

HomeExterne

Trei alpinişti olandezi au fost găsiţi morți lângă un gheţar, în Elveţia

Bărbaţii aveau 32 şi, respectiv, 40 de ani, în timp ce femeia, în vârstă de 30 de ani, locuia în cantonul Berna. Ghețari Trei alpinişti ol

Un ministru ucrainean a răbufnit după ce a găsit închise adăposturi antiatomice la Kiev VIDEO
LIVE TEXT | Război în Ucraina. Scandal între forțele ruse: poziții proprii, inundate din greșeală tot de ruși. În Bakhmut, ucrainenii recâștigă teren
EXCLUSIV Un expert de la Harvard explică de ce America are cei mai bătrâni candidați din istorie la alegerile prezidențiale

Bărbaţii aveau 32 şi, respectiv, 40 de ani, în timp ce femeia, în vârstă de 30 de ani, locuia în cantonul Berna.

Ghețari

Trei alpinişti olandezi, care fuseseră daţi dispăruţi, au fost descoperiţi morţi lângă un gheţar în Elveţia, relatează dpa.

Alpiniştii, doi bărbaţi şi o femeie, au plecat de la o cabană din apropiere de Lauterbrunnen vinerea trecută pentru a urca pe vârful Grosshorn, 3.754 de metri altitudine, a declarat luni poliţia din cantonul Berna, scrie Agerpres.

Bărbaţii aveau 32 şi, respectiv, 40 de ani, în timp ce femeia, în vârstă de 30 de ani, locuia în cantonul Berna.

După ce contactul cu grupul s-a întrerupt, o operaţiune de căutare cu ajutorul salvamontiştilor, politiştilor şi elicopterelor, a fost lansată sâmbăta. Duminică, trupurile alpiniştilor olandezi au fost descoperite lângă un gheţar.

Potrivit primelor constatări, anchetatorii consideră că cei trei alpinişti şi-au pierdut…

Citeşte mai mult