„Nu a venit de capul lui”

HomePolitică

„Nu a venit de capul lui”

Lucian Bode a clarificat circumstanțele în care ministru austriac de Interne, Gerhard Karner, a venit la Bucureşti. „El a fost invitat, nu a

Ministrul Bogdan Ivan te scapă de DOSARUL CU ȘINĂ! 20 milioane de euro ca să aflăm instant când ne expiră actele
Am convenit ca, până în 2026, 70 de miliarde de lei să fie alocate Cercetării
Chiar dacă va ploua într-o zi cât într-o lună, seceta este una SEVERĂ

Lucian Bode a clarificat circumstanțele în care ministru austriac de Interne, Gerhard Karner, a venit la Bucureşti. „El a fost invitat, nu a venit de capul lui”, afirmă ministrul de Interne.

„Cei care fac astfel de afirmaţii că un ministru dintr-un stat membru al UE participă la o activitate în alt stat membru al UE de capul lui, înseamnă că nu ştie nici noţiuni elementare de politică externă. Vreau să vă asigur că vizita ministrului Karner a parcurs toate uzanţele diplomatice într-o astfel de situaţie.

Aş vrea să ne reamintim de unde a plecat pentru că se punea întrebarea dacă este România pregătită pentru aderarea la Spaţiul Schengen? Vreau să răspund răspicat, România este pe deplin pregătită pentru a adera la Spaţiul Schengen, nu de acum, ci din 2011. Cu toate acestea, din 2011 şi până în 2021 s-au găsit tot felul de explicaţii şi motive pentru ca România să nu fie primită în Spaţiul Schengen, motive care nu aveau…

Citeşte mai mult