Al Jazeera: Unii dintre oficialii întemnițați de pe vremea lui al-Bashir au fost eliberați

HomeExterne

Al Jazeera: Unii dintre oficialii întemnițați de pe vremea lui al-Bashir au fost eliberați

Totodată, potrivit postului, apropiații fostului președinte care se aflau în libertate au emis o declarație în care „au acceptat să fie judecați după

Eurovision 2023. Volodimir Zelenski, împiedicat să vorbească în timpul finalei concursului
Procurorul general al Bulgariei refuză să demisioneze sub presiuni politice: „Gunoaiele astea trebuie să plece!“
Pădurea care a devenit un nou punct fierbinte al frontului din est: „am dus bătălii mai îngrozitoare decât la Bahmut”

Totodată, potrivit postului, apropiații fostului președinte care se aflau în libertate au emis o declarație în care „au acceptat să fie judecați după ce își vor îndeplini rolul în evenimentele actuale din țară”.

Conflict în Sudan. Foto: Profimedia

Mai mulți oficiali de rang înalt sub regimul fostului președinte sudanez Omar al-Bashir, care până de curând se aflau în închisoarea Kober din Khartoum, au fost eliberați, a anunțat miercuri postul de televiziune Al Jazeera. Potrivit acestuia, asociații lui al-Bashir, care se aflau în libertate, au emis o declarație în care „au fost de acord să fie judecați după ce își vor îndeplini rolul [în evenimentele actuale din țară]”.

Un consilier al comandamentului forțelor de reacție rapidă (forțele speciale) a confirmat postului de televiziune Al-Arabia că „mai mulți reprezentanți ai regimului fostului președinte, dintre care unii sunt căutați internațional”, au…

Citeşte mai mult