lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare

HomeSănătate

lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare

Spitalul Ju

Noul standard în protezarea genunchiului: intervențiile asistate robotic
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță noi investiții prin PNRR „pentru proiectele care schimbă spitalele din România”
„215 milioane doze vaccin anti-COVID, aruncate la gunoi de țările UE” / Ce loc ocupă România

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, cea mai mare unitate medicală din județul Dâmbovița, se confruntă cu o problemă serioasă de personal. Potrivit situației privind necesarul de medici pentru anul 2026, spitalul are un deficit de nu mai puțin de 43 de medici, inclusiv în secții esențiale pentru funcționarea sistemului de urgență și pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni grave.

Cea mai dificilă situație este la UPU-SMURD, unde lipsesc 10 medici. Deficit este înregistrat și la Psihiatrie și Radiologie, fiecare cu câte șase posturi vacante. Neurologia are nevoie de încă patru specialiști, iar Pediatria de trei. Posturi neocupate există și în alte specialități importante, precum Nefrologie, Cardiologie, ATI, ORL, Medicină Internă, Oncologie sau Gastroenterologie.

Criză de medici la Spitalul…

Citeşte mai mult

Comentarii

WORDPRESS: 0
DISQUS: