Consumul excesiv de mezeluri crește riscul de demență

HomeSănătate

Consumul excesiv de mezeluri crește riscul de demență

Potrivit unui studiu efectuat pe parcursul a 10 ani, cu 130.000 de profesioniști, mezelurile cresc riscul de demență cu 14%.  Fanii sandvișuri

Cele 3 alimente care trebuie evitate în Postul Paștelui. Nutriționistul Mihaela Bilic trage un semnal de alarmă!
„Mulți, chiar dacă sunt bine integrați, se simt străini”
Boala fără leac de care suferă aproape 1.000.000 de români. Lipsa tratamentului, poluarea și alergiile sezoniere agravează afecțiunea

Potrivit unui studiu efectuat pe parcursul a 10 ani, cu 130.000 de profesioniști, mezelurile cresc riscul de demență cu 14%.  Fanii sandvișurilor și al platourilor cu mezeluri nu ar trebui să se îngrijoreze prea tare, în cazul în care consumă moderat.

Dar carnea roșie procesată, consumată excesiv, poate îmbolnăvi creierul, potrivit studiilor medicale efectuate de Harvard, bazate pe observarea a 130,000 de profesioniști în domeniu, vreme de 10 ani.

Carnea roșie procesată, consumată excesiv, poate dăuna creierului

Potrivit studiului, este suficient să consumi două porții de carne roșie procesată săptămânal pentru a confrunta un risc crescut al problemelor neurologice.  Studiul nu are nicio legătură cu carnea roșie neprocesată, adică cotletele și friptura. Specialiștii susțin că pot fi consumate, fără probleme.

Se referă la mezeluri din carne procesată, precum crenvurști, pateu, parizer, salam și șuncă. Nutriționiștii…

Citeşte mai mult