Pfizer a dat în judecată Ungaria, pentru plata a 3 milioane de doze de vaccin

HomeSănătate

Pfizer a dat în judecată Ungaria, pentru plata a 3 milioane de doze de vaccin

Pfizer a dat în judecată Ungaria, pentru plata a 3 milioane de doze de vaccin. Recent, un alt proces a fost deschis de Pfizer și împotriva Polo

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila:”Lista cu medicamentele care influenţează capacitatea de a conduce VEHICULE este gata. Poate fi pusă oricând”
„Cârnații” pot fi atât din carne, cât și vegetali
Ce mănâncă CENTENARII pentru a trăi cât mai mult și mai sănătos: Recomandările unei femei de 102 ani care lucrează la un centru de spa

Pfizer a dat în judecată Ungaria, pentru plata a 3 milioane de doze de vaccin. Recent, un alt proces a fost deschis de Pfizer și împotriva Poloniei.

Un document judecătoresc obținut de POLITICO arată că Pfizer, împreună cu partenerul său BioNTech, au deschis proceduri judiciare împotriva guvernului ungar în luna ianuarie a acestui an pentru livrările de vaccin anti-COVID-19.

Un purtător de cuvânt al Pfizer a confirmat informația, procesul având loc într-un tribunal belgian. „Discuțiile cu guvernul de la Budapesta continuă”, a precizat sursa citată.

Documentul arată că dosarul se referă la plata a 3 milioane de doze de vaccin BioNTech/Pfizer, în valoare de aproximativ 60 de milioane de euro. Disputa a început când Ungaria a notificat Pfizer în noiembrie 2022 că nu intenționează să plătească compania farmaceutică, invocând conflictul din Ucraina.

Un judecător a organizat o primă audiere în acest caz în martie și a respins cererea…

Citeşte mai mult