Tensiunile persistă în Kosovo. Albin Kurti îi descrie pe protestatarii sârbi drept o „miliție fascistă”

HomeExterne

Tensiunile persistă în Kosovo. Albin Kurti îi descrie pe protestatarii sârbi drept o „miliție fascistă”

Premierul kosovar Albin Kurti a declarat că nu își va preda țara „miliției fasciste” sârbe. Reacția sa survine pe fondul violențelor produse în ultime

Dotate cu obuze cu uraniu sărăcit, tancurile ucrainene ar putea distruge blindatele rusești
O navă de transport maritim a eșuat în canalul Volga-Marea Caspică
Mercenarii Wagner se retrag din regiunea Voronej VIDEO

Premierul kosovar Albin Kurti a declarat că nu își va preda țara „miliției fasciste” sârbe. Reacția sa survine pe fondul violențelor produse în ultimele zile în nordul Kosovo.

FOTO EPA-EFE

„Nu ne confruntăm cu protestatari pașnici, ci cu o mulțime de extremiști”, a spus Kurti într-o intervenție la CNN.

Potrivit premierului kosovar, forțele de ordine locale, dar și trupele internaționale de menținere a păcii au fost atacate de o „miliție fascistă”.

Tensiunile erau la cote ridicate miercuri în nordul Kosovo, unde sute de manifestanţi sârbi s-au adunat din nou după ciocniri violente condamnate pe scară largă de puterile occidentale şi care s-au soldat cu rănirea a circa 30 de militari din KFOR.

Protestatarii s-au adunat în faţa primăriei din Zvecan, puternic protejată de soldaţi ai KFOR, forţa multinaţională condusă de NATO în Kosovo.

Militarii KFOR s-au postat în jurul clădirii municipale, întărind…

Citeşte mai mult