Situație de criză la Spitalul pentru copii „Sf. Maria” din Iași. Apa e infestată cu bacterii periculoase. Anunțul Ministerului Sănătății

HomeSănătate

Situație de criză la Spitalul pentru copii „Sf. Maria” din Iași. Apa e infestată cu bacterii periculoase. Anunțul Ministerului Sănătății

Ministrul Sănătății a anunțat că în data de 12.12.2025, au fost primite buletinele de analiză emise de DSP Iaș

Mihaela BILIC, sfaturi pentru persoanele care au mâinile și picioarele reci. Iată ce poți face pentru a scăpa de această reacție
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, despre situația COVID-19 din România
Vitamina care încetinește îmbătrânirea. Studiul Harvard a fost făcut pe 1.000 de participanți

Ministrul Sănătății a anunțat că în data de 12.12.2025, au fost primite buletinele de analiză emise de DSP Iași, în urma prelevării probelor de apă din unitatea sanitară – Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Sf. Maria” din Iași. Rezultatele indică faptul că apa potabilă este infectată cu mai multe bacterii periculoase.

„Examen chimic:

• 7 din cele 8 probe analizate au fost necorespunzătoare pentru parametrul clor rezidual liber, valorile înregistrate fiind sub limita minimă admisă.

Examen microbiologic
• 6 din cele 8 probe au fost necorespunzătoare, prin depășirea valorilor de referință pentru numărul total de bacterii mezofile;

• În 6 din cele 8 probe a fost identificată prezența bacteriei Pseudomonas aeruginosa, în valori peste pragul de referință admis.
Pentru coordonarea directă a intervenției la nivel local, mă deplasez în acest moment la Iași, unde gestionez situația împreună…

Citeşte mai mult